İlk tanıtım yazısı olabilir

Herkese selamlar. Ben Fikri, linux ile geçen 25 sene bilgisayar ile geçen 30+ seneden sonra hala Linux Sistem Yöneticiliği yapmaktayım. Tabi artık hem yaş hem konum itibariyle biraz daha idari pozisyonlarda kaldığımı da itiraf etmeliyim fakat bu işi hayatım boyunca bir hobi gibi yaptım, bazıları için futbol, basketbol, arabalar vb işten sonra ilgilenecek konularken benim için işim eğlence konusuydu. Dolayısıyla bu aralar gündüz mesai saatlerinde ağırlıklı idari işler yapmama rağmen geceleri hala sevdiğim işi yapıyorum. 2023 yılında Marmara Üniversitesi Siber Güvenlik Yüksek Lisansı’na başladım, önümüzdeki aylarda tamamlamayı planlıyorum. Kısmet olursa bu yıl ağırlıklı olarak Linux Evi ile ilgileneceğim.

İhtiyaç duyduğunuzda bana yazmaktan çekinmeyin.

17 Beğeni

Herkese Selam,

Adım Osman Makal, 2000’li yılların başından bu yana sistem yöneticisi ve Linux kullanıcısıyım. 2006 dan günümüze 18 yıldır Netinternet Bilişim Teknolojileri AŞ’nin kurucusu olarak görev yapıyorum. Netinternet dışında pek çok farklı girişimim de mevcut. Uzmanlık alanım sistem yöneticiliği ve network alanlarındadır. Go, C, Perl, AWK ve tabi ki BASH gibi programlama/scripting dillerine hakimim en çok uzman olduğum dil Go programlama dilidir. Anadolu Üniversitesi, İşletme Fakültesi mezunuyum. Alaylı bir sistem yöneticisiyim. LinuxEvi dışında DEGİAD’da görev alıyorum, DEGİAD’da Girişimcilik ve Teknoloji komitesi üyesiyim. Linux başta olmak üzere pek çok konu hakkında bilgi ve tecrübelerimi bu platform üzerinden sizlere aktarmak, platform üyesi kullanıcıların da bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak için buradayım.

Her zaman bana buradan ulaşabilirsiniz.

14 Beğeni

Merhabalar

Ben Mertcan GÖKGÖZ, 2011 yılından bu yana sistem ve network yöneticiliği yapmaktayım aynı zamanda yazılım projelerinde görev aldım python, php, go ve bash gibi diller ile çalıştım en çok python ve php dillerine hakimim ve şuanda da aktif olarak Brandefense firmasında DevOps engineer pozisyonunda görev almaktayım. Başta *nix sistemler olmak üzere, Microsoft, macos, vmware sanallaştırma teknolojileri ve network üzerinde pek çok konu hakkında bilgi sahibiyim ve tecrübelerim oldu. Bilgilerimi paylaşmak ve paylaşılan diğer bilgilerden yararlanmak için burada sizlerin arasındayım.

Yardım gereken konularda yazmaktan lütfen çekinmeyin.

13 Beğeni

Merhaba!

Ben Ali Can, 2020 yılından beri açık kaynak projeler ve topluluklar ile ilgilenen biriyim. JavaScript ve GoLang dillerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Aynı zamanda cloud teknolojileri üzerine de yoğunlaşarak bilgi ve becerilerimi genişletmeye çalışıyorum.

Teknolojinin sunduğu imkanlara ve açık kaynak kodun gücüne inanıyorum. Bu nedenle, tutkularımı ortak bir paydada buluşturan Linux Evi topluluğuna aktif olarak katkıda bulunmaktayım. Bu platformda bilgi ve deneyimlerimi paylaşarak, diğer kullanıcılarla birlikte öğrenmeye ve gelişmeye devam etmeyi arzuluyorum.

7 Beğeni

Merhaba herkese!

Ben Can. Yaklaşık 2011 yılından beri, çocukken merak sardığım “ulan bu oyun sunucularını nasıl yapıyorlar, bu sunucular ne işe yarar ya?” diye düşündüğüm sanallaştırma sistemleri, Windows ve Linux işletim sistemleriyle ilgileniyorum. Sektörde farklı insanlarla tanışarak ve her geçen gün kendimi geliştirerek, farklı bilgiler edinmeye odaklandım ve hala aynı şekilde devam ediyorum. Kırıkkale Üniversitesinde okumaktayım. Şu sıralar hedefimi network administrator ve system administrator olmaya doğru yönlendirdim. Farklı insanlarla tanışıp yeni bilgiler edinmeyi, insanlara yararlı olacak konuları paylaşmayı seven bir karaktere sahibim. Açık kaynaklı yazılımların,projelerin her daim olmasının ve bu projelerin desteklenmesinin taraftarıyım.

Şimdiden tanıştığıma memmun oldum.

5 Beğeni

Merhabalar

Mesleğe başlama ve işimi sevme serüvenim 2007-2008 senelerinde henüz ilk okuldayken zamanın popüler oyunu metin2 ile başladı. Bende herkes gibi hesabımı çaldırmıştım :slight_smile: ve bunu nasıl yaptıklarını öğrenmeyi kafama koymuştum.

Araştıra araştıra hostingerdan ücretsiz domain ve hosting almıştım daha ne işe yaradığını bile bilmiyordum sonra metin2 sitesinin bir kopyasını yaptım aslında html öğreniyormuşum bu sürede. Serüven bu şekilde ilerledi, sonra kedi metin2 sunucularımı kiraladım, teamspeak sunucularımı kiraladım. Sonra bunları kendim host etmeyi ve kurulum yapıp kiralamayı öğrendim.Bu arada 4 gb kotalı internetimiz bunlara dayanmadı ve babam fatura çok pahalı olduğu için internetimizi kestirdi :frowning: aslında bu bana yeni bir kapı açmıştı backtrack ile komşularımın wifi şifrelerini kırmaya başlamıştım özetle işe küçük yaşta yaşaya yaşaya başladım

Sonrasında Liseyi Web tasarım alanı ile, üniversiteyi ise Yönetim bilişim sistemleri ile tamamladım.

Şuan stajyer olarak başladığım şirkette Bilişim Sistemleri Yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Sektör ile alakalı bir çok konuda tecrübem var yardımcı olmaktan mutluluk duyarım

6 Beğeni

Merhabalar Herkese,

Ben Aziz Ortanç, Fırat Üniversitesi Adli Bilişim Mühendisliği mezunuyum.Yaklaşık 3 yıldır Teknik Destek Mühendisi olarak çalışıyorum.Çalışma hayatımda sürekli bir şekilde Linux kullanıyorum ve Linux’u çok seviyorum.Linux ile ilgili globalde çok iyi eğitimler tamamladım.Linux alanında büyük tecrübeleri olan abimlerimin çalışmalarını yakından takip etmek istiyorum.Kendimi bu alanda geliştirip insanlara fayda sağlamak istiyorum.Teşekürler, saygılarımla.

5 Beğeni

Merhabalar,
beni tanımlayan bir kaç kelime …Yaşlı , inatçı, aksi ve çok konuşan…

Nasıl başladı ?
O zamanlar Unix vardı, disketlerle kurardık…
Sonra biricik aşkımız BSD geldi, halen kendisi ile çok sevişiriz.
İlk kullandığım linux galiba Slackware idi. O günden beri çeşitli linux sürümleri ile çalıştım.

Bana ne iş yaparsın diye sorduklarında genelde cevapsız kalıyorum.
Kod yazan nadir dinozorlardan birisiyim.
bir sistem kurduğumda işime yaramayan hiç bir kütüphaneyi yada gereksiz olan her şeyi dışarıda bırakırım.
Ha arada keyif olsun adına Reverse Engineer olarak görev alırım.
Danışmanlık yaptığım zamanlar da var.
Bu sebeple ne iş yaptığımı tam olarak ben de bilmiyorum :slight_smile:

7 Beğeni

Herkese Selam,

İsmim Mustafa, Üniversite ve sonrasında çalışmakta olduğum firma sayesinde linuxu kullanmayı öğrendim ve bazen içerisinde kaybolmayı istiyorum.

Linux üzerine daha fazla şey öğrenmeyi ve üzerinde çalışmaya devam etmek istiyorum.

Teşekkürler.

6 Beğeni

Herkese Selamlar,

Ben İbrahim Ethem Şen, Bilgisayar Mühendisliği 4.Sınıf öğrencisiyim. Java-Kotlin dilleriyle çalıştım/çalışıyorum. Android Dev. olarak ilerlemekteyim. Android’in de temel taşlarından biri Linux bu alanda araştırmalar ve çalışmalar yapmaktayım.

6 Beğeni

Selamlar,

İsmim Raşit 2005-6 yıllarından beri bilişim sektöründeyim kendimi Network ve Sanallaştırma tarafında iyiyim diye tanımlıyorum :slight_smile: sistem tarafında windowsu sevmememle başlayan linux eğilimimlede çok duygusal ve düzeyli bir bağımız var :))

5 Beğeni

Selamlar

Ben Kerem, Linux konusunda yönetici düzeyinden olmasa da profesyonel anlamda birçok kişi ve kuruma hizmet vermiş bir sektör emektarı olarak hem böyle bir girişimin varlığından hem de burada olmaktan mutlu oldum.

5 Beğeni

Selam, ben Yunus Emre. Aktif olarak Linux kullanıyorum ve yeni şeyler keşfetmek umuduyla topluluğa dahil oluyorum. Hayırlı olmasını diliyorum=)

5 Beğeni

Merhabalar, Emrah ben.
İlkokuldan beri olan bilgisayar ve elektronik merakım beni bugünlere getirdi. Ortaokulun başında BASIC, VB, lisede C, üniversitede ve sektörde C, C++, Java, Python derken TS’e kadar geldim.
Savunma sanayi, sağlık sektörü gibi farklı sektörlerde yer aldım. MCU’dan buluta her ölçekte sistemi farklı işletim sistemleri ile deneyimledim. Şöyle diyeyim, nodejs’e backend’e kablo ile modbus sensör bile bağladım.
İlgi alanım bir çok şey ama yazılım tarafinda en çok ilgimi çeken şeyler genellikle kod üreticiler(ağaç yapısındaki serializer/deserializer), şu aralar da linux namespaceler.

5 Beğeni

Selam, ben Said. 10 seneyi aşkın süredir linux kullanıcısıyım, linux hayatımın çok önemli bir parçası haline geldi diyebilirim. Aktif olarak yüzlerce linux sunucu yönetiyorum, bununla birlikte devops, siber güvenlik ve network süreçleriyle ilgili de çalışmaktayım. @fikri.dal ile de yakından tanışırız, kendisi mentörüm sayılabilir :). Güzel paylaşımlarda buluşmak dileğiyle.

5 Beğeni

Merhabalar, Umut ben. Mezuniyetim uçak teknisyenliği fakat pandemi ve hayat şartları özel bir şirkette IT’de sistem destek tarafına itti. Giriş seviyesinde pentest ile ilgiliyim. Şu sıralar şirketimde SAP uzman yardımcılığına atanmış olsam da hala kalbim ve aklım diğer tarafta :slight_smile: Evde kendi lab. ortamımda pentest denemeleri yapmaktayım. Mertcan GÖKGÖZ’ü takip ederken gerek sistem gerekse network tarafında kendime bir şeyler kattım katmaya devam ediyorum. Topluluğun bana faydasının çok olacağına inanıyorum. Umarım bir gün topluluğa bende fayda sağlayabilirim :slight_smile:

6 Beğeni

Selam herkese,

Ben eren ,haberleşme mühendisiyim.Şuanda bir gsm firmasında çalışıyorum.Daha öncesinde Sistem ve Network eğitimi aldım.Hedefim bu alanda ilerlemek olduğu için bir sistemcinin linux bilmemesi olmaz diyerek linux üzerine yoğunlaşmaya başladım.Bu alanda tecrübe sahibi değerli abilerimden hem yeni şeyler öğrenmek hemde öğrendikçe paylaşmak nihai hedefim.

Teşekkürler

5 Beğeni

Selamlar herkese. Ben Korhan Köseoğlu. Şu anda sektöründe lider bir holding şirketinde Sistem ve Devops Takım Lideri olarak çalışıyorum. Linux Evi’ni ilk günden beri takip ediyorum. Bazılarınız ile zaten tanışıyoruz. Evin hayırlı olmasını dilerim. :slight_smile:

6 Beğeni

Merhaba,

Ben Mesut Bilgili. 2011 yılından beri sistem yöneticisi olarak Labina Bilişim İnternet ve Bilgisayar Hiz. San. ve Tic. Ltd. Şti.'de çalışmaktayım. Geçen zaman içerisinde windows ve linux ortamlarında çalışma şansı yakaladım. Yazılım sorunlarının giderilmesi ve e-posta servislerinin yapılandırılması konusunda oldukça bilgili sayılırım. IIS , apache , mysql , mssql gibi windows ve linux tabanlı yazılımlar konusundaki naçizane bilgilerimle bu platform üzerinde bir bilgi bankası/bilgi paylaşım ortamı oluşmasında yardımcı olmak isterim.

2 Beğeni