Linux server assement tools

Merhaba envanterimde bir sürü linux server var çok eskilerde var yenilerde sayilari çok fazla olduğu için tek tek nerde ne var ip versiyon çalişan servisler içlerinde neler yüklü vs vs detay bilgilerini toplamak değerlendirme yapmak istiyorum opensource bişey varmidir tool gibi yada bashscriptmi yazayim bilemedim fikir ve önerilerilerini paylaşirsaniz sevinirim

2 Beğeni

Ansible ile ilerlemeni şiddetle tavsiye ediyorum bu durumda. Öncelikle herhangi bir agent gerektirmediğinden ve SSH üzerinden çalışacağı için sunucu tarlanıza entegre etmeniz rahat olacaktır.

Ansible Inventorynizi oluşturduktan sonra dilediğiniz işlemleri Ansible playbookları ya da daha basit işlemler için ad-hoclar aracılığıyla yapabilirsiniz.

Yukarıdaki kullanımın yanısıra AWX kurarak Ansible için bir web-ui oluşturarak AWX’in sunduğu bir çok avantajı da kullanabilirsiniz. Bu sayede GitOps gibi işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu senaryoyu işletecekseniz eğer bundan sonra kurulacak her sunucunun Ansible ile kurulmasını sağlarsanz dynamic inventory konusunda da eliniz kuvvetlenir, tabi başka yöntemlerle de çözebilirsiniz bu konuyu.

Referans linklere aşağıdan ulaşabilirsin.

1 Beğeni

cevap için teşekkürler fakat ansible sunucu bilgisi nasil verecek bana ben sunucu bilgilerini bilmiyorum sadece ssh erişimim var beana sunucu ne yapiyor içinde ne çalişiyor hangi servisler disk ne var gibi bilgileri scan edip verecek bişey lazim ansibleni hazir playbook kütüphanesi varmidir ? yoksa oturup yazacakmiyim

İhtiyaca göre playbooklar yazılmalı ya da hazır bulmayı deneyebilirsin. Bulmak istediğin tüm bilgileri yazarsan eğer bir inceleyelim.

Monitoring yapısı gerekiyor gibi hissettim, grafana node exporter, observiom, netdata vs tercih edilebilir.

Makinelerde ayrıca kullanıcılar dahil kurulu uygulamalar için https://theforeman.org/ öneririm. Geri kalan tüm işler içinde servis kontrolleri vs vs her şey için ansible playbooklar hazırlanmalı.

1 Beğeni

Benden de zamanında envanter için buna benzer bir istek geldi. Bir kaç deneme open-source tool denemesinden sonra glpi ile karşılaştım, bir çok sorunumuzu çözüyor.

Ufak bir inceleme yazısı da yazdım bununla ilgili:

Agentları yüklemek için yukarıda da önerilen ansible kullanabilirsiniz.