Etkin Olmayan SSH Oturumları Nasıl Kapatılır?

Sunucu bağlantılarını verimli bir şekilde yönetmek, sorunsuz ve güvenli bir BT ortamı sağlamak için çok önemlidir. Bu tür yaygın zorluklardan biri de etkin olmayan SSH oturumlarıyla uğraşmaktır. Bu oturumlar sunucunuzu karmaşık hale getirebilir, kaynakları tüketebilir ve potansiyel olarak güvenlik riskleri oluşturabilir.

Bu makalede, bu atıl bağlantıları belirlemek ve sonlandırmak için pratik yöntemleri keşfedeceğiz. Sunucunuzu düzenli ve güvenli tutmak için adım adım rehberlik sunarak pstree ve htop gibi komutların kullanımını inceleyeceğiz.

Boştaki SSH oturumlarını tespit etmek ve sonrasında kapatmak için w veya pstree Kullanma

Örneğin “w” komutunu kullandığınızda aşağıdaki gibi bir çıktı ile karşılaşırsınız:

root@mail:~# w
 16:04:22 up 12 days, 15:37,  1 user,  load average: 0.51, 0.37, 0.25
USER     TTY      FROM             LOGIN@   IDLE   JCPU   PCPU WHAT
root     pts/0    46.197.32.xx     16:04    0.00s  0.03s  0.00s w

Bunun dışında pstree’de kullanabilirsiniz.

pstree -p | grep sshd

Çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

root@mail:~# pstree -p | grep sshd
           |-sshd(1080)-+-sshd(1345281)---bash(1345403)-+-grep(1350260)
           |            `-sshd(1350157)---bash(1350242)

Hemen sonra SSH oturumunu sonlandırmak için şunu yazın

kill 1350157

Şimdi bunun gelecekte olmasını önlemek için /etc/ssh/sshd_config dosyasını düzenleyelim ve bu iki yapılandırma satırını içerisine ekleyelim, varsa değiştirelim

ClientAliveInterval 300
ClientAliveCountMax 2

Boştaki SSH Oturumlarını Tanımlamak ve Kapatmak için htop Kullanma

Atıl tespit etmek için bir başka yöntem de htop kullanmaktır. Aşağıda ‘htop’ komutunun çalışır durumda bırakıldığı etkin olmayan ssh oturumuna dikkat edin.

Tespit ettikten hemen sonra ise F9 basın ve 9 rakamını seçin ve enter basın. Süreç anında htop tarafından kapatılacak.

Hangi Oturumların Boşta Olduğunu Belirleme

Boşta kalma durumunu belirlemek biraz öznel olabilir ve belirlediğiniz belirli kriterlere (CPU kullanımı, son etkinlikten bu yana geçen süre vb.) bağlıdır. Bununla birlikte, temel bir yaklaşım olarak, potansiyel boşta kalma durumunu gösteren düşük CPU ve bellek kullanımına sahip oturumları seçebilirsiniz. Burada aktif olarak işlem yapılan SSH oturumlarını kapatmamaya özen gösterin.

15 Beğeni

Harika bir paylaşım emeklerinize sağlık

2 Beğeni

Ellerine sağlık Mertcan Hocam.

1 Beğeni

Eline sağlık Mertcan bu değerli yazın için.

1 Beğeni

SSH ile kişisel bilgisayarımdan bir sunucuya bağlantı sağladım ve bu bağlantı üzerinden sürekli print ile anlık log bırakan bir python scripti çalıştırdım.

Kişisel bilgisayarımın elektiriği kesildiğinde yada benzeri bir durum olduğunda scripti çalıştırdığım ssh oturumuna nasıl geri dönebilirim?

Bu gibi durumlar geleneksel SSH’ta yapmak yerine tmux gib yardımcı araçlar ile yapmamız daha iyi olur. Böylelikle istenmeyen durumlardan da korunmuş oluruz.

1 Beğeni

Elinize emeğinize sağlık

Screen de kullanabilirsiniz.

1 Beğeni