Acronis Cloud Yedekleme Linux Üzerine Kurulumu

Merhaba

Bulut yedekleme, kullanıcılarına erişim kolaylığı, otomatik yedekleme, maliyet tasarrufu ve güvenli veri depolama imkanları sunarak dijital dünyada önemli bir rol oynamaktadır. Verilerinizi güvende tutmak ve gelecekte olası risklere karşı hazırlıklı olmak için bulut yedekleme hizmetlerini kullanmak, modern bilgi yönetimi ve güvenliği için vazgeçilmez bir adımdır. Bu yazımda sizlere Acronis Cloud agentın linux sunucu üzerine nasıl kurulacağını anlatacağım ben bir centos7 server üzerinde kurulum yapıyorum keyifli okumalar.

İlk olarak Acronis Cloud yönetim panelimize girip cihazlar kısmına girdikten sonra sağ üstten ekle butonuna tıklıyoruz

Açılan pencerede linuxu seçiyoruz ve agent inmeye başlıyor

İndirdiğimiz agentı winscp yardımı ile sunucumunuzun root dizinine aktarıyoruz

Sürükle bırak ile aktarımı başlatabilirsiniz. Ben indirdiğimiz agentın adını ac.bin olarak değiştirdim

Aktarım bittikten sonra putty yardımı ile sunucumuza bağlanıyoruz

Yüklemeye başlamak için gerekli izinleri veriyoruz

chmod 755 dosyanızınadı.bin

Sonrasında yüklemeye başlıyoruz

./dosyanızınadi.bin

Next diyerek ilerliyoruz

Kurulum bittikten sonra show registration info diyip kayıt anahtarını kopyalıyoruz kodu cloud acronis paneline girene kadar bu ekran bu şekilde bekleyebilir

Tekrar cihaz ekle kısmına gelip kaydol diyoruz ve kodumuzu buraya yazıp ilerliyoruz

Ve kurulum bitti artık cihazlarım kısmında centos7 sanal sunucumuzu görebiliyoruz şimdi test için bir backup planı oluşturalım

Serverın üzerine tıkladıktan sonra veya korumayı etkinleştire tıkladıktan sonra karşımıza plan oluşturma seçeneği çıkıyor ben test olduğu için her şeyi varsayılan olarak bırakıyorum

Yedeklemeyi manuel olarak çalıştırıyorum

Ve yedeğim sağlıklı bir şekilde alındı

6 Beğeni

Merhaba, evimde host ettiğim zimbra sunucum var. Aynı zamanda acronis cloud protect ürününe de sahibim. Bazı forumlarda acronis backup yazılımının zimbra config dosyalarını bozduğunu okudum. O siteleri şimdi bulamadım. Uzman görüşlerinizi merak ediyorum. Ürünü zimbrada kullanmalı mıyım. Teşekkürler.

1 Beğeni

Çağrı Bey selam

Daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadım bir çok linux sunucunu şuan bu şekilde yedekliyorum herhangi bir problem yaşamadım. Geri dönerkende çok stabil çalıştı.
Fakat böyle bir şey ile karşılaşmış kişiler var ise ve sizde riske atmak istemiyorsanız eğer ortamınız müsait ise acronis appliance ile almanız daha sağlıklı olacaktır. acronis appliance kurulumunda da yardımcı olabilirim.

2 Beğeni

Ellerinize sağlık Uğurcan Hocam.

1 Beğeni

Elinize sağlık Uğur Bey. Çok değerli bilgiler

1 Beğeni