[Burası Herkese Açık Tartışma İçin Medeni Bir Yerdir] (#medeni)

Lütfen bu tartışma forumuna halka açık bir parka gösterdiğiniz saygıyı gösterin. Biz de ortak bir topluluk kaynağıyız ve devam eden konuşma yoluyla beceri, bilgi ve ilgi alanlarının paylaşıldığı bir yeriz.

Bunlar kesin ve katı kurallar değildir. Topluluğumuzun insani yargılarına yardımcı olmak ve burayı medeni kamusal müzakere için kibar ve dostane bir yer olarak tutmak için bir kılavuzdur.

[Tartışmayı Geliştirin] (#geliştir)

Tartışmaya her zaman küçük de olsa olumlu bir katkı sağlayarak burayı tartışma için harika bir yer haline getirmemize yardımcı olun. Gönderinizin tartışmaya katkıda bulunacağından emin değilseniz ne söylemek istediğinizi düşünün ve daha sonra tekrar deneyin.

Tartışmayı geliştirmenin bir yolu da halihazırda gerçekleşen tartışmaları keşfetmektir. Yanıt vermeden veya kendi konunuzu başlatmadan önce buradaki konulara göz atmak için zaman harcayın; böylece ilgi alanlarınızı paylaşan diğer kişilerle tanışma şansınız artar.

Burada tartışılan konular bizim için önemli ve sizin de bu konular sizin için önemliymiş gibi davranmanızı istiyoruz. Söylenenlerin bazılarına katılmasanız bile konulara ve bunları tartışan kişilere saygılı olun.

Katılmasanız Bile Uyumlu Olun

Katılmadığınızda yanıt vermek isteyebilirsiniz. Bu iyi bir şey. Ancak insanları değil, fikirleri eleştirmeyi unutmayın. Lütfen şunlardan kaçının:

 • Hakaret
 • Şahsi saldırılar
 • Bir gönderinin gerçek içeriği yerine tonuna yanıt vermek
 • Düşünmeden itiraz

Bunun yerine, sohbeti geliştiren, üzerinde düşünülmüş içgörüler sağlayın.

[Katılımınız Önemli] (#katılın)

Buradaki konuşmalar, her yeni gelen için tonu belirler. Bu forumu bulunmak için ilginç bir yer haline getiren tartışmalara katılmayı seçerek ve bunu yapmayanlardan kaçınarak bu topluluğun geleceğini etkilememize yardımcı olun.

Discourse, topluluğun en iyi (ve en kötü) katkıları kolektif olarak belirlemesini sağlayan araçlar sunar: yer imleri, beğeniler, bayraklar, yanıtlar, düzenlemeler, izleme, sessize alma ve benzeri. Kendi deneyiminizi ve diğer herkesin deneyimini iyileştirmek için bu araçları kullanın.

Topluluğumuzu bulduğumuzdan daha iyi bırakalım.

Bir Sorunla Karşılaşırsanız Bayrak Ekleyin

Moderatörlerin özel yetkileri bulunur; bu forumdan onlar sorumludur. Ancak siz de sorumlusunuz. Sizin yardımınızla moderatörler sadece bekçi ya da polis değil, topluluğun kolaylaştırıcıları olabilirler.

Kötü bir davranış gördüğünüzde yanıt vermeyin. Yanıt vermek kötü davranışı onaylayarak teşvik eder, enerjinizi tüketir ve herkesin zamanını boşa harcar. Bayrak eklemeniz yeterli. Yeterli sayıda bayrak eklenirse otomatik olarak veya moderatör müdahalesiyle işlem yapılır.

Topluluğumuzu korumak için moderatörler herhangi bir içeriği ve herhangi bir kullanıcı hesabını herhangi bir nedenle herhangi bir zamanda kaldırma hakkını saklı tutar. Moderatörler yeni gönderileri ön izleyemez; moderatörler ve site operatörleri topluluk tarafından gönderilen herhangi bir içerik için sorumluluk kabul etmez.

[Her Zaman Medeni Olun] (#medeni-olun)

Sağlıklı bir sohbeti hiçbir şey kabalık kadar sabote edemez:

 • Medeni olun. Makul bir kişinin saldırgan, taciz içerikli veya nefret söylemi içeriyor şeklinde değerlendireceği hiçbir şey göndermeyin.
 • Temiz tutun. Müstehcen veya cinsel içerikli hiçbir şey paylaşmayın.
 • Birbirinize saygı gösterin. Kimseyi taciz etmeyin veya üzmeyin, insanları taklit etmeyin veya özel bilgilerini ifşa etmeyin.
 • Forumumuza saygı gösterin. Spam göndermeyin veya forumu tahrip etmeyin.

Bunlar kesin tanımları olan somut koşullar değildir — bunlardan herhangi birinin görünüşünden bile kaçının. Emin değilseniz yazınız büyük bir haber sitesinin ön sayfasında yer alsa ne hissedeceğinizi kendinize sorun.

Burası halka açık bir forum ve arama motorları bu tartışmaları dizinliyor. Dili, bağlantıları ve görüntüleri aileniz ve arkadaşlarınız için güvenli tutun.

Düzenli Olun

Her şeyi doğru yere koymak için çaba gösterin, böylece tartışmaya daha fazla, temizliğe daha az zaman ayırabiliriz. Dolayısıyla:

 • Yanlış kategoride konu açmayın; lütfen kategori tanımlarını okuyun.
 • Aynı şeyi birden fazla başlıkta göndermeyin.
 • İçeriksiz yanıtlar göndermeyin.
 • Bir konuyu ortasında değiştirerek saptırmayın.
 • Gönderilerinizi imzalamayın; her gönderiye profil bilgileriniz eklenir.

“+1” veya “Katılıyorum” yazmak yerine Beğen düğmesini kullanın. Mevcut bir konuyu tamamen farklı bir yöne çekmek yerine, Bağlantılı Konu Olarak Yanıtla seçeneğini kullanın.

[Yalnızca Kendi İçeriğinizi Yayınlayın] (#çalmayın)

Başkasına ait dijital hiçbir içeriği izinsiz olarak yayınlayamazsınız. Birinin fikri mülkiyetini (yazılım, video, ses, görüntü) çalmak veya başka herhangi bir yasayı çiğnemek için tanım, bağlantı veya yöntem yayınlayamazsınız.

Sizin Desteğinizle

Bu site dostane yerel personeliniz ve sizin tarafınızdan, yani topluluk tarafından işletilmektedir. Burada işlerin nasıl yürümesi gerektiği hakkında başka sorularınız varsa site geri bildirim kategorisinde yeni bir konu açın ve tartışalım! Bir meta konu veya bayrakla ele alınamayan kritik veya acil bir sorun varsa personel sayfası aracılığıyla bizimle iletişime geçin.

Hizmet Şartları

Evet, hukuk dili sıkıcıdır, ancak kendimizi ve dolayısıyla sizi ve verilerinizi kötü niyetli kişilere karşı korumalıyız. İçerik, gizlilik ve yasalarla ilgili sizin (ve bizim) davranış ve haklarınızı açıklayan bir Hizmet Şartları belgemiz bulunuyor. Bu hizmeti kullanmak için Hizmet Şartlarımıza uyacağınızı kabul etmelisiniz.